Антикорупциска акција во Албанија: Уапсен градоначалникот од партијата на Рама

1 min read

По налог на Специјалното обвинителство за организиран криминал и корупција, синоќа приведен е градоначалникот на албанскиот град Булќиза, Лефтер Ала.

Градоначалникот Ала е уапсен од страна на државната полиција, затоа што се товари за две обвиненија – корупција и за злоупотреба на јавни тендери, наведува „Коха јон“

Според „Топ Чанел“, приведени се и неколку други лица, сите вработени во општинската администрација, кои биле членови на комисијата за спроведување на тендерски постапки.

Неговото апсење се случува на два месеца пред локалните избори, на кои не криеше дека од жителите на оваа општина ќе ја бара довербата повторно.

На последните избори беше избран како кандидат на владејачката Социјалистичка партија на Еди Рама.

Инаку, Булќиза е познато рударско гратче во близина на албанско-македонската граница, лоцирано на дваесеттина километри од Дебар.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

МАСОВЕН ПРОТЕСТ: Студентите и средношколците утре го искажуваат револтот на улица, обвинуваат дека институциите немаат слух за нивните барања!

Следно

Украден дел од споменикот на Орце Николов во Градскиот парк

Latest from Blog