Активности на еко-патролата на „Комунална хигиена“ во општина Карпош

1 min read

Во текот на изминатите два дена, Еко-патролата на ЈП Комунална хигиена-Скопје вршеше надзор на повеќе локации во скопската општина Карпош, каде што е забележана појава на континуирано непрописно одлагање отпад на јавни и сообраќајни површини.

Активностите, како што информираат од ЈП Комунална хигиена-Скопје, се одвивале на улицата „Московска“, во реонот на пазарот Тафталиџе и студентскиот дом „Гоце Делчев“.

Од ЈП Комунална хигиена-Скопје информираат дека на терен биле реализирани и едукативни разговори со граѓани и претставници на правни субјекти, на тема – правилно одлагање на отпадот.

Еко-патролата на ЈП Комунална хигиена-Скопје во текот на март изготвила 82 едукативно-информативни записници кои им се врачени на лица што се затекнати при неправилно одлагање градежен, кабаст и отпад од пакување.

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Европските земји го поздравуваат приемот на Финска во НАТО

Следно

Руперт Мардок ја откажа свршувачката со Ен Лесли Смит

Latest from Blog

Спасовски на селекција на кандидати за полициски службеник во Центар за обука Идризово: Сериозен пристап во продуцирање професионални полициски службеници

реклама Денеска (30.09.2023), министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, заедно со дел од раководствата на Министерството