Ако имате играно за 755 милиони долари, вие не сте среќниот добитник

1 min read

Дилемата што сега треба да ја реши добитникот е дали ќе ги чека сите пари во следните 10 години или одма ќе земе сума од 407,2 милиони долари (од која потоа му ги кратат сите можни даноци).

Сумата е собрана по 34 кола Пауербол без да се падне џек-пот, кој последен пат се паѓа во ноември минатата година. Пред оваа премија Пауербол последен пат исплати џек-пот за извлекувањето на 19 ноември кога на ливче од Канзас се паднаа 92,9 милиони долари.

Освен големиот добитник кој ги погодил и основните и дополнителниот број, има уште пет добитници на по 1 милиони долари и еден тикет со добитни 2 милиони долари. Од поситните во ова коло има 58 тикети со по 50 илјади долари и 16 тикети со 100 илјади долари.

 Минатата година Пауербол ја почна со премија од 632,6 милиони долари која се падна на 5 јануари кај двајца добитници, еден во Висконсин и еден во Калифорнија.

Шансите за добивање Пауербол се 1 спрема 292,2 милиони.

ИЗВОР: off.net.mk

Претходно

Костадиновска-Стојчевска: Во Охрид ќе отвориме канцеларија на УНЕСКО што е потврда на нашите политики за зачувување на статусот на Охридскиот Регион

Следно

(ВИДЕО) Како напредна дивоградбата близу Старата скопска чаршија

Latest from Blog