Акар: „Околу 60.000 Сиријци од Туркије доброволно се вратија во својата земја по земјотресите“

1 min read

АНКАРА (АА) – Турскиот министер за национална одбрана, Хулуси Акар, денес изјави дека околу 60.000 Сиријци во Туркије се вратиле во нивната матична земја преку границата по земјотресите на 6 февруари со епицентар во јужните региони на Туркије, јавува Анадолу.

Говорејќи во Хатај, област погодена од земјотресот, Акар ги отфрли тврдењата за илегални премини на турската граница, велејќи дека тоа е „апсолутно невистинито“.

Нагласувајќи дека границите на Туркије се интензивно заштитени, чувани и надгледувани 24/7 со „возила и опрема со најсовремена технологија“, Акар потврди дека се преземаат сите мерки на претпазливост.

Тој ги демантира и тврдењата дека по земјотресот дошло до „прилив на бегалци од Сирија во Туркије“.

„Ова не е точно. На граничната линија вршевме инспекции, разговаравме со цивилните и воените власти. Околу 60.000 Сиријци кои ги загубиле своите роднини и домови по земјотресот, доброволно се вратија во својата земја. Никогаш нема да дозволиме илегално преминување преку границите, такво нешто не доаѓа предвид“, порача Акар.

На 6 февруари, земјотреси со јачина од 7,7 и 7,6 степени по Рихтер погодија 11 турски области – Адана, Адијаман, Дијарбакир, Елазиг, Хатај, Газиантеп, Кахраманмараш, Килис, Малатија, Османије и Шанлиурфа – и ги однесоа животите на повеќе од 50.000 луѓе.

Над 13,5 милиони луѓе во Туркије се погодени од земјотресите, како и многу други во северна Сирија.

Акар, исто така, го осуди неодамнешниот напад врз муслиманската света книга Куранот и турското знаме во Данска.

„Нападот на нашето знаме и светата книга е одличен пример за варварство и одвратно однесување. Ова е апсолутно злосторство против човештвото и омраза“, рече тој.

Истакна дека таквиот говор на омраза е сè пораширен.

„Ова е крајно срамен чин во име на човештвото. Најостро го осудуваме. Тоа никако не може да се објасни со слобода на изразување“, додаде Акар.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

МЕСТОТО НА ДРАМИТЕ ИМ Е НА СЦЕНАТА, НЕ НА УЛИЦИТЕ, ВЕЛИ АКТЕРКАТА ТЕУТА АЈДИНИ-ЈЕГЕНИ ВО ПОРАКАТА ЗА СВЕТСКИОТ ДЕН НА ТЕАТАРОТ

Следно

Северна Кореја истрела 2 балистички ракети со краток дострел

Latest from Blog