75 години од егзодусот на Македонците – помен за борците на ДАГ во Катлановска Бања

1 min read

реклама

А, во кругот на Катлановска Бања на споменобележјето кое го постави Општина Петровец и неколку здруженија , е одбележана 75 годишнината од егзодусот на децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија кои спас од фашистичкиот, односно нацистичкиот непријател бараа во голем број земји низ светот.

Во тоа време, во објектот на Катлановска бања беа сместени голем број на бегалци. Исто така во чест чест на ранетите и загинатите борци на Демократската армија на Грција во граѓанската војна во Грција, која траела, од 1946 до 1949, свежо цвеќе положија бројни делегации, како и градоначалникот на Општина Петровец.

реклама

Армијата на ДАГ броела 35.000 војници од кои 20.000 биле регрутирани од Егејска Македонија, од кои 14.000 биле етнички Македонци.

Инаку, за време на прогонот, прогонети биле повеќе од 50.000 македонски бегалци, од кои 30.000 заминале во Југославија, а 20.000 во источноевропските земји.

реклама

Претходно

Повредите ја уништуваат Премиер лигата, дури 112 фудбалери се во аут овој викенд

Следно

Николоски: Уставни измени под бугарски диктат нема да има, признанието на Османи требаше да донесе и оставка на владата

Latest from Blog