63 лица приведени на насилните протести во Белгија

1 min read

БРИСЕЛ (АА) – Бројката на приведени малолетници на демонстрациите во Брисел се зголеми на 63 вчера, откако протестите предизвикани од убиството на малолетник во Франција се проширија и во Белгија, пренесува Анадолу.

По судирот на демонстрантите и полицијата во областа Анесанс приведени се 48 малолетници.

На демонстрациите во четвртокот вечер во центарот на Брисел демонстрантите ги кршеа прозорците на автобуските станици и палеа возила.

Протест е одржан и во Лимонје, што предизвика затворање на метро станицата.

Франција од вторникот ја потресуваат протести по смртта на Нахел М., кого полицијата го уби во вторникот вечер во париското предградие Нантер, бидејќи не запрел поради сообраќаен прекршок.

Обвинителството на Франција објави дека полицаецот кој го убил тинејџерот е обвинет за убиство со намера и сместен е во истражен затвор.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Османи: Има луѓе во ВМРО ДПМНЕ кои ја сфаќаат состојбата и нема да играат на картата на бугарските радикали

Следно

Четвртата ноќ на протестите во Франција приведени повеќе од 1.300 лица

Latest from Blog

Костадиновска-Стојчевска: Буџетот за филм ниту е скратен ниту е допрен со ребалансот – имаат доволно средства за обврските, директорот да направи планови за исплати

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, одговарајќи на новинарско прашање информираше дека утрово имала средба со филмските