10-годишно дете загина во пукање на улица во јужна Франција

1 min read

АНКАРА (АА) – Десетгодишно дете е убиено во пукање на улица во јужна Франција во понеделникот вечерта, изјави министерот за внатрешни работи на земјата, пренесува Анадолу.

„Ним: 10-годишно дете беше убиено во нешто што изгледа како пресметка меѓу дилерите“, напиша Жералд Дарманин на X, платформата за социјални медиуми порано позната како Твитер.

Дарманин изрази жалење за оваа „огромна трагедија“ која, како што вети, нема да остане неказнета.

„Полицијата приведе многу дилери во последните недели и цврсто ќе го интензивира своето присуство“, рече тој.

Според вестите на локалните медиуми, Дарманин наредил да се распореди полициската единица CRS 8, специјализирана за интервенција во урбаното насилство.

Осомничениот почнал да пука доцна во понеделникот вечерта пред да побегне со возило во населбата Писвен во градот Ним, објави весникот „Фигаро“.

Оваа област е место за трговија со дрога добро познато на властите, се додава во веста.

Маж бил во возилото пред неговата куќа, со двајцата внуци, кога при пукањето бил погоден со куршуми.

Тој веднаш се упатил во Универзитетската болница во Ним, а неговиот внук, кој бил погоден со куршум во грбот, починал во болницата по нивното пристигнување.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). .

Претходно

Лишен од слобода дебранец поради обљуба врз малолетничка

Следно

Младински репрезентативец на Македонија три години во дресот на Марибор!

Latest from Blog