Земјотрес со јачина од 4,1 степен го потресе Хатај

1 min read

АНКАРА (АА) – Земјотрес со јачина од 4,1 степен се почувствува во турската област Хатај, пренесува Анадолу.

Информацијата преку соопштение ја потврди турската Агенција за управување со катастрофи и итни состојби (АФАД).

Во соопштението објавено на интернет-страницата на АФАД се наведува дека земјотресот се случил во 14:02 часот по локално време.

Се истакнува дека епицентарот на земјотресот бил во подрачјето на Арсуз во Хатај.

Како што се наведува во соопштението, земјотресот со јачина од 4,1 степен се случил на длабочина од 7 километри.

Инаку, околу 46.000 лица загинаа во двата силни земјотреси што ги потресоа јужните делови на Туркије на 6 февруари.

Земјотресите со јачина од 7,7 и 7,6 степени со епицентар во Кахраманмараш на 6 февруари погодија околу 13,5 милиони луѓе во областите Хатај, Газиантеп, Адијаман, Малатија, Адана, Дијарбакир, Килис, Османије, Шанлиурфа и Елазиг.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Спасовски: Последните дојави за бомби доаѓаат од адреси од Иран и Русија, а уплатите за ВПН-услугите се извршени со крипто-валути

Следно

Саудиска Арабија депонираше 5 милијарди долари во турската Централна банка

Latest from Blog