Земјотрес со интензитет од 5,6 степени го потресе подрачјето на иранско-турската граница

1 min read

АНКАРА (АА) – Земјотрес со интензитет од 5,6 степени по Рихтер во утринските часови го потресе градот Хој во иранската покраина Западен Авганистан, во западниот дел од земјата, јавува Анадолу.

Турската Агенција за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД) информираше дека епицентарот на земјотресот се наоѓа во градот Хој, на длабочина од 7 километри.

Земјотресот се почувствува и во турските области Ван и Хаккари.

Епицентарот на земјотресот е оддалечен 29 километри од местото Башкале во турската област Ван.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Туркије ќе ги исклучи светилките за време на „Часот на планетата Земја“ во знак на сеќавање на жртвите од земјотресот

Следно

Еко-патролата на „Комунална хигиена“ со засилени активности: Расчистена дива депонија во Аеродром

Latest from Blog