Зеленски од Америка бара кластер бомби

1 min read

Официјален Киев и порано има барано кластер бомби но сега го обновиле барањето со објаснување дека им требаат само за да ги размонтираат и потоа нивните помали експлозивни пакетчиња да ги користат за вооружување на дронови. 

Украина конкретно бара кластер бомби од типот Mk 20 Rockeye II (познати и како CBU-100) но ветува дека нема да ги џитка од воени авиони туку дека ќе ги размонтира за дополнително да ja искористи нивната суб-муниција како товар на дронови.

Вака функционира кластер- бомба.

Ројтерс потсетува дека компанијата Текстрон системи престанала да произведува Mk 20 уште во 2016 година откако САД престанаа да им ги продаваат на Саудиска Арабија, но неименуван конгресен извор вели дека Американците на лагер сè уште имаат преку еден милион кластер- бомби од овој тип.

Хјуман рајтс воч во 2005 година тврдеше дека САД во резервите чуваат 14, 5 милиони МК бомби.

 

ИЗВОР: off.net.mk

Претходно

Гаспар: Лекот „Трикафта“ е стигнат во земјава

Следно

Сомнежите за добитниците на тендерот за надзор го засенија договорот за изградба на коридорите 8 и 10-д

Latest from Blog