Зеленски ги критикуваше ОН и Црвен крст: Шокиран сум

1 min read

Премиерот Денис Шмихал ги повика меѓународните хуманитарни организации да обезбедат итна помош

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека е „шокиран“ од неуспехот на Обединетите нации и Црвениот крст да помогнат по уништувањето на огромната брана Каховка, додека неговиот премиер повика на итна помош од меѓународните хуманитарни организации.

„Иако катастрофата се случи пред неколку часа, тие не се тука. Не добивме одговор. Шокиран сум“,

изјави Зеленски за германските весници „Билд“ и „Ди Велт“, како и за Политико.

Премиерот Денис Шмихал ги повика меѓународните хуманитарни организации да обезбедат итна помош.

„Руските окупатори не се ни обидуваат да им помогнат на тие луѓе, тие ги оставија да умрат. Ве повикуваме да преземете одговорност за евакуација на луѓето од областа на Херсонската област под руска окупација. Мораме да ги спасиме животите на луѓето кои беа осудени на смрт од окупаторите“,

рече Шмихал на англиски во видео објавено на Телеграм.

Зеленски рече дека руските војници пукале од далечина додека биле во тек спасувачките напори.

„Штом нашите луѓе се обидат да ги спасат, пукаат врз нив“,

рече украинскиот претседател.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Интер доби засилување во пресрет на финалето од ЛШ

Следно

Емерсон стана првиот играч во историјата кој освоил пет различни натпреварувања на УЕФА

Latest from Blog