Емерсон стана првиот играч во историјата кој освоил пет различни натпреварувања на УЕФА

1 min read

Фудбалерот на Вест Хем, Емерсон стана првиот играч во историјата кој освоил пет различни европски натпреварувања на сениорско ниво.

Синоќа „чеканите“ ја совладаа Фиорентина со 2:1 во финалето на Конференциската лига.

Претходно Емерсон го освои Евро 2020 со Италија во 2021 година и ја освои Лигата на шампионите и Суперкупот на УЕФА со Челзи. Во 2019 година, Италијанецот ја освои Лигата на Европа со сините.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Зеленски ги критикуваше ОН и Црвен крст: Шокиран сум

Следно

(ВИДЕО) Непотизам во Сојузот на глуви: ДКСК води предмет, Владата не сака да се меша

Latest from Blog