Заврши увидот во училиштето во Белград, телата на убиените деца и чуварот се подигнати од местото

1 min read

Сегашни и поранешни вработени и ученици во ова школо доаѓаат да запалат свеќа и да положат цвеќе

Фото: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Заврши увидот во Основното училиште „Владислав Рибникар“ во белградската општина Врачар, каде што утрово ученик уби осум деца и чувар.

По околу од седум часа увид, како што јавува РТС, полицијата го напуштила местото на настанот и сообраќајот околу училиштето е пуштен.

Неколку полицајци се останати на влезот на училиштето, а сегашни и поранешни вработени и ученици во ова школо доаѓаат да запалат свеќа и да положат цвеќе.

Отстранети се и заштитните ленти, а училиштето го напуштиле и форензичките екипи на српското МВР.

Од Јавното комунално претпријатие за погребни услуги, пренесува РТС, со две возила ги подигнале телата на жртвите.

Во меѓувреме, од Институтот за ментално здравје во Србија е оформен тим кој ќе им дава поддршка на семејствата и од утре, како што најавија, секојдневно ќе им биде на располагање.

*Други поврзани вести:

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Скопјанец со нож се обидел да нападне контролорка во автобус на ЈСП

Следно

Меси заминува од ПСЖ

Latest from Blog

Тухел останува во Баерн

Германскиот стратег Томас Тухел и следната сезона ќе биде тренер на минхенски Баерн, потврди претседателот на