Вучиќ донесе одлука за зголемување на бројот на специјалните единици

1 min read

Српскиот претседател Александар Вучиќ донесе одлука за зголемување на бројот на специјалните единици во Србија.

Одлуката за организациска надградба на специјалните сили на Војската на Србија содржи повеќе елементи.

Еден од нив се однесува на проширувањето на воената организација на Специјалците на Војската на Србија до проектираниот број.

За извршување на оваа одлука министерот за одбрана и началникот на Генералштабот на вооружените сили на Србија ќе ги донесат потребните акти, а самата одлука ќе стапи во сила со денот на нејзиното донесување.

Како што се наведува, одлуката е донесена врз основа на член 24 став 4 од Законот за претседателот на Републиката и член 17 точка 3 од Законот за вооружените сили на Србија, пренесе б.92

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Ковачевски: Владиното мнозинство е силно и стабилно, реконструкцијата ќе помине со над 64 гласа

Следно

Граѓаните се жалат: Нападнати 11 жени и обиени 70 станови во Карпош (Фото)

Latest from Blog