Воздушната полиција на НАТО во состојба на готовност откако руски борбен авион се приближи до полски авион

1 min read

ВАРШАВА (АА) – Воздушната полиција на НАТО e ставенa во состојба на висока готовност откако руски борбен авион се приближи до авион на полската гранична стража над Црното Море, објави денес полската агенција ПАП, пренесува Анадолу.

Полскиот екипаж, наводно, изгубил контрола над леталото за момент, но безбедно слетал, изјави портпаролката на полската гранична стража, Ана Михалска.

„Авионот безбедно слета на аеродромот ‘Михаил Когалничеану’ и никој од членовите на екипажот во авионот не е повреден како резултат на инцидентот“, рече таа.

На граничната стража е пресретнат авионот „Турболет Л-410“. Цитирајќи го соопштението од штабот на НАТО, ПАП објави дека на леталото во петокот трипати му пришол руски борбен авион, кој „извршил агресивни и опасни маневри“.

Авионот, во соработка со романските служби, извршувал рутински патролни мисии под покровителство на Фронтекс над Црно Море во меѓународниот воздушен простор. Инцидентот се случил околу 13:20 часот, 60 километри источно од романскиот воздушен простор.

Војниците на воздушната полиција на НАТО се ставени во зголемена состојба на готовност и се внимателни.

Министерството за национална одбрана на Романија извести дека „агресивните и опасните маневри“ што повеќепати ги изведувале ловците на Руската Федерација во близина на полскиот авион предизвикале големи турбуленции и тешкотии за контрола на авионот.

Два борбени авиона на романските воздухопловни сили и два на шпанското воено воздухопловство, кои оперираат под борбената служба на воздушната полиција, беа предупредени од Центарот за комбинирани воздушни операции на НАТО во Торехон. Беа подготвени да интервенираат во секое време, но се покажа дека нема потреба.

Полска, Шпанија и Шведска, исто така, учествуваат во операција за спречување илегална миграција, нелегален риболов, загадување на морето и други видови прекуграничен криминал во регионот на Црно Море. Операцијата „Западно Црно Море ММО“ се спроведува секоја година од 2019 година.

Михалска рече дека одлуки ќе бидат донесени по истрагата за инцидентот.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Турскиот претседател Ердоган најави зголемување на платите во јавниот сектор за 45 отсто

Следно

Путин на воената парада во Москва: Украинците станаа заложници на западните интереси

Latest from Blog