Путин на воената парада во Москва: Украинците станаа заложници на западните интереси

1 min read

ИСТАНБУЛ (АА) – Рускиот претседател Владимир Путин денес изјави дека украинскиот народ станал „заложник“ на интересите на Западот, обвинувајќи го за поттикнување русофобија, јавува Анадолу.

„Украинскиот народ стана заложник на криминалниот режим на нивните западни господари, кој се разви врз негова основа, монета за преговори во спроведувањето на нивните сурови, себични планови“, рече Путин во обраќањето на воената парада во Москва организирана по повод Денот на победата.

Москва во февруари минатата година ја започна својата „специјална воена операција“ во Украина за „демилитаризирање и денацификација“ на Украина. За западните земји, сепак, тоа е војна на агресија и како одговор тие воведоа остри санкции.

Путин рече дека „прекумерните амбиции, ароганција и попустливост“ се претвориле во „трагедија“, за која тврди дека е причината за „актуелната катастрофа во Украина“.

Тој истакна дека Западот „сè уште зборува за својата ексклузивност, ги уништува луѓето и го дели општеството, предизвикува крвави конфликти и удари, сее омраза, русофобија, агресивен национализам и ги уништува семејните и традиционалните вредности кои го прават човекот човек“.

Рускиот претседател рече дека Западот го следи пристапот „да продолжува да диктира, на народите да ја наметнува својата волја, своите права, своите правила – во основа систем на грабеж, насилство и репресија“.

Денот на победата над нацизмот во Втората светска војна, одбележуван на 9 мај од поранешните советски држави и многу други земји, како и Русија, ја одбележува победата на Советскиот Сојуз над нацистичка Германија во 1945 година.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Воздушната полиција на НАТО во состојба на готовност откако руски борбен авион се приближи до полски авион

Следно

Лекторатот по македонски јазик во Риека одбележува 15 години постоење

Latest from Blog