Во Скопје отворено Балканското првенство во кендо – древна јапонска боречка вештина

1 min read

Со поддршка на Општина Карпош, во организација на Македонската Кендо – Иаидо Федерација, викендов во спортскиот центар „Форца“ започна Балканскиот кендо куп за јуниори, сениори и ветерани, кој се одржува по 13. пат. 

Во нашата земја, оваа мечувалска боречка полуконтактна вештина се практикува од 2006 година, а Балканијадата се одржува по трет пат. 

Покрај љубителите на оваа древна јапонска вештина, на настанот присуствуваше и амбасадорот на Јапонија во нашата земја, господинот Казуја Отсука, градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, како и претседателот на Комисијата за спорт при Советот на локалната самоуправа, Давор Грче.

– Ми претставува особно задоволство што сите вие денеска сте гости, токму во нашата општина. Ова натпреварување е помогнато исто така од локална самоуправа од Карпош и многу ми е драго што ја негувате оваа древна вештина. Јас како поранешен шампион на Македонија и СФР Југославија во карате, но и како ваш „домаќин“ ви посакувам успешно спортско натпреварување и оттука да понесете само добри впечатоци и спомени – посочи првиот човек на општина Карпош, Стевчо Јакимовски.

На овој голем спортски настан учествуваат над 160 кендо-борци. Покрај македонските овде се и учесници од Србија, Бугарија, Грција, Романија, Црна Гора, Турција, Хрватска, Босна и Херцеговина, Словенија, како и гостите од Малта. 

Борбите истовремено се одржуваат на неколку борилишта (шиаи), кои пак се поделени во индивидуални и тимски категории.  

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Алиев на ТЕХНОФЕСТ: „Туркије е гарант на мирот, стабилноста и безбедноста во нашиот регион“

Следно

Ердоган ги објави имињата на астронаутите избрани за првата турска вселенска мисија со екипаж

Latest from Blog