Во Саудиска Арабија пристигнаа првата група аџии

1 min read

ИСТАНБУЛ (АА) – Пристигнаа првата група аџии во Саудиска Арабија за овогодинешниот аџилак, потврди Министерството за аџилак и умра на земјата, пренесува Анадолу.

Министерството сподели фотографии од аџиите на својот твитер-профил.

Се очекува Саудиска Арабија за аџилакот оваа година да прими над 2 милиони аџии.

Аџилакот е еден од петте столбови на исламот и е патување што секој возрасен муслиман мора да го направи барем еднаш во животот доколку има финансиски средства.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Ципрас по изборите во Грција: Резултатот за Сириза е крајно негативен, мора да ги направиме сите потребни промени 

Следно

Нови воздушни напади врз Украина, повредени осум лица

Latest from Blog