Нови воздушни напади врз Украина, повредени осум лица

1 min read

Нападите, како што соопштија украинските сили, биле извршени со 16 различни видови ракети и 20 офанзивни беспилотни летала од типот „шахед“. Уништени или оштетени се десетици возила, како и девет станбени згради, неколку приватни домови, продавници, градинка и административни згради, соопшти гувернерот на Днипро

Експлозии во текот на ноќта одекнале во градот Днипро, како и во Запорожје и Харков, а сирените за предупредување од воздушен напад биле активирани ноќеска во 3.48 часот во цела Украина, јавува Киев Индепендент, пренесува Гардијан.  

Украински спасувачки екипи интервенираат на терен/Фото: EPA-EFE/SERGEY SHESTAK (Архива)

Според иформациите, и градот Одеса доцна синоќа бил погоден од руски беспилотни летала.  

Гувернерот на Днипро Серхиј Лисак , во објава на Телеграм,  Во објава на Телеграма им се заблагодари на одбранбените сили, додавајќи: 

„Го издржавме нападот“ 

Тој подоцна соопшти дека дека 15 беспилотни летала и четири крстаречки ракети биле соборени над регионот, додека осум лица биле повредени, од кои тројца се пренесени во болница.  

Уништени или оштетени се десетици возила, како и девет станбени згради, неколку приватни домови, продавници, градинка и административни згради, соопшти гувернерот на Днипро. 

Нападот, како што соопштија украинските сили, бил извршен со 16 различни водови ракети и 20 офанзивни беспилотни летала од типот „шахед“. Украинската противвоздушна одбрана, како што информираа оттаму, успеала да ги собори дроновите и четири крстосувачки ракети.  

Според Лисак, еден маж бил ранет во градот Днипро, а се дум лица се повредени во областа Синелникивски во регионот Днепропетровск, објави Ројтерс. 

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Во Саудиска Арабија пристигнаа првата група аџии

Следно

Израелските сили застрелаа 3 Палестинци за време на рација во Наблус

Latest from Blog