Во изминатото деноноќие произведени се 16.127 MWh електрична енергија

1 min read

АД ЕСМ на 18.03.2023 година произведe 16.127 MWh електрична енергија, која е намената за домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални држави субјекти.

Во Термоелектраните произведени се 10.812 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 5.315 MWh.

Податоците се преземени од Диспечерски извештај на АД ЕСМ за 18.03.2023 година.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Вотсон: САД го поздравуваат договорот за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина

Следно

Се стравува од најлошото сценариo: Четворица пријатели паднале во Дунав, само еден се спасил-некои работи се мистерија

Latest from Blog

„Бреме“ од Мила Јовановиќ – Миленковиќ, „Измислена приказна“ и „Не застанувај продолжи понатаму: Лукавиот“ од Мики Душански избрани на конкурсот за откуп на необјавен и непоставуван македонски драмски текст

Министерството за култура, во соработка со Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ – Прилеп, информира за резултатите од „Конкурсот за откуп