Во Илинден започна реконструкција на пешачка патека во должина од 600 метри

1 min read

Започна реконструкција на пешачката патека на улица ,,2” во населба Илинден. Пешачката патека е во должина од 620 метри и широчина од 1,5 метри, која се протега од надвозникот на влезот во општина Илинден се до раскрсницата на улиците ,,8” и ,,9”.

Градоначалникот на Општина Илинден, Александар Георгиевски кој направи увид во градежните активности, истакна дека потребата за реконструкција на оваа пешачка патека се јави поради оштетувањата кои беа направини при инсталацијата за обнова на електроенергетската мрежа. Изградбата на патеката ќе придонесе за подобрување на безбедноста во сообраќајот, особено на пешаците и велосипедистите.

Општина Илинден најави и во наредниот период ќе продолжи да инвестира во безбедноста на сообраќајот и унапредување на истиот, со што ќе бидат изградени пешачки и велосипедски патеки во повеќе населени места.

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Одлуката производителите и трговците да обезбедат леб по замрзната цена е во сила од вчера

Следно

(ФОТО+ВИДЕО) Едно лице загина, а неколку се повредени во експлозија во зградата на Основниот суд во Подгорица

Latest from Blog

Тухел останува во Баерн

Германскиот стратег Томас Тухел и следната сезона ќе биде тренер на минхенски Баерн, потврди претседателот на