Во четврток стартуваат квалификациите за ЕУРО2024

1 min read

Со натпреварот меѓу Казахстан и Словенија утре почнуваат квалификациите за пласман на 17. Европско фудбалско првенство кое од 14 јуни до 14 јули идната година ќе се одржи во Германија.

Утрешната програма вклучува уште седум натпревари, вклучувајќи ги дуелот на македонската репрезентација против Малта во Скопје од 20: 45 часот, како и дербито во истата група Ц меѓу Италија и Англија.

Во квалификациите за ЕУРО2024 учествуваат 53 репрезентации поделени во десет групи.

На завршниот турнир ќе настапат 24 репрезентации. Германија, како домаќин, веќе обезбеди настап на ЕУРО2024. (МИА)

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Бразил: Рации и апсења на членови на група која планирала атентати и киднапирања на владини функционери

Следно

Интелигенцијата е хендикеп за секс

Latest from Blog