(ВИДЕО) Земјотрес од 5,2 степени по Рихтер ја погоди Романија, почувствуван и во Србија и Бугарија

1 min read

Земјотресот е почувствуван и во Србија и Бугарија. По овој земјотрес почуствуван е и втор 20 минути подоцна со јачина од 3 степени според Рихтеровата скала

Земјотрес со интензитет од 5,2 степени според Рихтеровата скала денеска а погоди југозападната романска област Горц. Националниот институт за истражување и развој на физика во Романија соопшти дека епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 15 километри, на околу 290 километри северозападно од Букурешт.

Земјотресот е почувствуван и во Србија и Бугарија. По овој земјотрес почуствуван е и втор 20 минути подоцна со јачина од 3 степени според Рихтеровата скала.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Најава за реконструкција на ул. „Радишанска“ 13.2.2023

Следно

НЕ ЗНАЕ КАКО ПРЕЖИВЕАЛЕ – мајка роди близнаци далеку од родниот дом, голготата ќе ја памети додека е жива (ВИДЕО)

Latest from Blog