НЕ ЗНАЕ КАКО ПРЕЖИВЕАЛЕ – мајка роди близнаци далеку од родниот дом, голготата ќе ја памети додека е жива (ВИДЕО)

1 min read

Близнаците на брачниот пар Ташдемир чиј дом го проголта земјата по двата страотни земјотреси се родија непосредно по потресите додека над 30 илјади луѓе останаа вечно заглавени под урнатините.

Двете близначиња ги добија имињата Каан и Јигит и се родени во Анкара откако нивните родители успеале да се спасат и со сопствени средства заминат далеку од погоденото подрачје.

Мајката опишувајќи го моментот вели дека не знае како се спасиле со нејзиниот сопруг.

„Тој ден бев дома, наеднаш почна да се тресе се и не знам како наеднаш се најдовме надвор пред куќата. Снема струја и бевме толку многу потресени што на улица останавме дури целиот нареден ден. Иако се подготвував претходно за своето породување, на крајот не испадна како што очекував и сакав. Сепак двете близначиња се во одлична состојба“, раскажува мајката.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

(ВИДЕО) Земјотрес од 5,2 степени по Рихтер ја погоди Романија, почувствуван и во Србија и Бугарија

Следно

ПАВЛЕ ТРАЈАНОВ И ДЕМОКРАТСКИОТ СОЈУЗ ИЗЛЕГУВААТ ОД ВЛАДАТА: Не ја поддржуваме оваа реконструкција на владата!

Latest from Blog