(ВИДЕО) Земјотрес од 5,2 степени по Рихтер ја погоди Романија, почувствуван и во Србија и во Бугарија

1 min read

Земјотресот е почувствуван и во Србија и во Бугарија. По овој земјотрес, почувствуван е и втор 20 минути подоцна со јачина од 3 степени според Рихтеровата скала

Земјотрес со интензитет од 5,2 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди југозападната романска област Горц. Националниот институт за истражување и развој на физика во Романија соопшти дека епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 15 километри, на околу 290 километри северозападно од Букурешт.

Земјотресот е почувствуван и во Србија и во Бугарија. По овој земјотрес, почувствуван е и втор 20 минути подоцна со јачина од 3 степени според Рихтеровата скала.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

(ВИДЕО) Ковачевски: Реконструкцијата ќе внесе нова енергија и ќе стави точка на лагите за предвремени избори

Следно

ГЛЕДАВ КАКО БАГЕРОТ ГО ВАДИ ЛЕШОТ НА МОЈОТ ДРУГАР ОД ДЕТСТВОТО – луѓето со голи раце копале за да си ги спасат блиските, но попусто… (ФОТО)

Latest from Blog