ГЛЕДАВ КАКО БАГЕРОТ ГО ВАДИ ЛЕШОТ НА МОЈОТ ДРУГАР ОД ДЕТСТВОТО – луѓето со голи раце копале за да си ги спасат блиските, но попусто… (ФОТО)

1 min read

Бариш Јапер 60 часа се обидувал да ги ископа телата на своите дедо и баба од под урнатините на неговата куќа.

Дваесет и седум годишниот студент со своите родители залудно се обидувале да стигнат до лешевите и истите да ги извлечат на површина.

A displaced family in Samandağ sitting in front of the debris of their house after the earthquake. Photograph: Alessio Mamo/The Observer

Семејството Јапер цели два деца чекале да пристигнат екипи до нивниот дом и да започнат да ги вадат телата, во меѓувреме гледале како ги вадат телата на нивните соседи кои ги познавале со години наназад.

FOTO: AP PETROS GIANNAKOURIS

 

„Нема толку многу погребални коли колку што има умрени луѓе во исто време. Луѓето сами со своите автомобили ги пренесуваа лешевите во мртовечница. Багерот го гледав како го вади лешот на мојот другар од детството од под рушевините“, раскажува студентот по психологија.

Тој додава дека е разочаран од начинот на кој се постапува со мртвите тела и дека без достоинство се пренесуваат од под рушевините.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

(ВИДЕО) Земјотрес од 5,2 степени по Рихтер ја погоди Романија, почувствуван и во Србија и во Бугарија

Следно

Турската амбасада изрази благодарност за искажаната солидарност од земјава по земјотресот

Latest from Blog