(ВИДЕО) Воз во САД излетал од шините и експлодирал – избувнал огромен пожар

1 min read

Фотографиите од Источна Палестина, град северозападно од Питсбург, објавени на социјалните мрежи покажуваат запалени повеќе вагони

Во американската сојузна држава Охајо, во близина на градот Источна Палестина, товарен воз излетал од шините, по што избувнал огромен пожар, јави Си-би-ес њуз. Поради пожарот, била спроведена евакуација на жителите во радиус од 1,6 километри од Св. Џејмс.

Фотографиите од Источна Палестина, град северозападно од Питсбург, објавени на социјалните мрежи покажуваат запалени повеќе вагони. Може да се забележи како чад се издига од пламенот и ја исполнува атмосферата.

Било организирано засолниште за жителите во средното училиште „Источна Палестина“. Полициски автомобили возеле низ градот и преку звучници ги повикувале жителите да се евакуираат. Се уште не е позната причината за излетувањето на возот од шините, исто како и она што го превезувал. Според неофицијални информации, возот по излетувањето од шините удрил во бензинска пумпа.

„Засега нема информации за повредени. Товарната железница Норфолк Јужен Корп координира со локалните служби за итни случаи додека ги мобилизира сопствените тимови“,

изјавил портпаролот на компанијата.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

„Сакаме лек, здравјето пред профитот“ – пациентите со цистична фиброза протестираа пред Владата

Следно

Уапсени Тројца бугарски државјани, нападнале полицајци

Latest from Blog