(ВИДЕО) Спасувачки тим во Турција извлече бебе кое три дена преживеало под урнатините

1 min read

Првите 72 часа по земјотресот се сметаат за критични за пронаоѓање преживеани

Спасувачки тим од Унгарија извлече 18-месечно бебе од урнатините во Антакија, Турција, откако беше затрупано под урнатини три дена. Хелен била пронајдена жива три часа откако спасувачите го извлекле десетгодишниот Мехмет од урнатините.

Првите 72 часа по земјотресот се сметаат за критични за пронаоѓање преживеани. Просечната стапка на преживување по првите 24 часа паѓа од 74 на 22 отсто на третиот ден. Петтиот ден стапката е само 6 отсто, пишува Скај њуз.

По повеќе од 72 часа по катастрофалниот земјотрес од 7,8 степени по Рихтеровата скала што ги погоди Турција и Сирија на 6 февруари, бројот на загинати достигна речиси 16 000. Светската здравствена организација (СЗО) проценува дека бројот на загинати може да достигне 20 000. Повеќе од 53 000 луѓе се повредени само во Турција.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Алиоски има големо срце: Македонски фудбалер испрати помош за настраданите во Турција

Следно

Грција испраќа во Турција пет авиони со хуманитарна помош

Latest from Blog