(ВИДЕО) Пендаровски, Ковачевски и министрите си заминаа од црквата „Св. Спас“, се очекува Мицкоски, а потоа и бугарската делегација

1 min read

Во 12 часот, на граничниот премин Деве Баир, се очекува да пристигне автобус со бугарски државјани

Во црквата „Св. Спас“ заврши официјалната церемонија за одбележувањето на 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев.

Присутни беа претседателот на државата Стево Пендаровски, премиерот Димитар Ковачевски, министрите за внатрешни работи, одбрана и култура, Оливер Спасовски, Славјанка Петровска и Бисера Костадиновска-Стојчевска, собраниска делегација предводена од потпретседателот на Собранието, Горан Мисовски и делегации на државни институции, партии и граѓански здруженија.

Тие си заминаа предмалку, а сега се очекува во црквата да пристигне лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

По Мицкоски, на одбележувањето на 151-годишнината од раѓањето на македонскиот револуционер се очекува да пристигне и бугарската делегација која, според најавите од бугарското МВР, ќе ја соччинуваат бугарскиот вицепремиер задолжен за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи Иван Демерџиев и неговиот заменик Венцислав Катинов. Со нив се очекува да пристигне и бугарскиот амбасадор во земјава, Ангел Ангелов.

Во 12 часот, на граничниот премин Деве Баир, се очекува да пристигне автобус со бугарски државјани.

ИЗВОР: 360stepeni.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Претходно

ОВИЕ 20 ГОДИНИ СЕ ЗАГРЕВАВ, СЕГА ДОАЃА ВТОРИОТ ДЕЛ ОД МАРАТОНОТ, ВЕЛИ ТЕНОРОТ БЛАГОЈ НАЦОСКИ ПРЕД ЈУБИЛЕЈНИОТ КОНЦЕРТ ВО НОБ

Следно

Ердоган: Туркије подготвена да придонесе во процесот на дијалог меѓу Косово и Србија

Latest from Blog