(ВИДЕО) Момче од Сирија се снималo со мобилен телефон под урнатините: Не знам дали ќе умрам

1 min read

На социјалните мрежи се појави видео од сириско момче кое по земјотресот заврши под урнатините

Спасувачките тимови продолжуваат со потрагата по преживеани во урнатините по разорните земјотреси што ја погодија турско-сириската граница. Бројот на загинати постојано се зголемува и сега се искачи на повеќе од 9 500. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган прогласи тримесечна вонредна состојба во 10-те региони најпогодени од земјотресите.

На социјалните мрежи се појави видео од сириско момче кое по земјотресот заврши под урнатините.

„Го снимам ова видео, не знам дали ќе живеам или ќе умрам. Ако ова видео се сподели, тоа значи дека преживеав“,

вели тој во видеото.

„Не можете да го знаете ова чувство ако не сте го доживеале. Само оние што биле под урнатините можат да го разберат ова“,

рече тој на видеото и додаде дека во зградата каде што живеел пред земјотресот имало уште три или четири семејства.

Сириските власти сè уште не соопштуваат дали успеале да го спасат момчето.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Првиот дел од помошта собрана од волонтерите најдоцна утре ќе тргне кон Турција

Следно

Ердоган: Цел ни е во 10 области, за година дена да спроведеме масовна изградба на станбени единици

Latest from Blog

ОН: Газа е пекол на земјата

„Пекол на земјата“ ја опишаа оваа ситуација агенцијата за за палестинските бегалци. Кога израелците го нападнаа