Ердоган: Цел ни е во 10 области, за година дена да спроведеме масовна изградба на станбени единици

1 min read

КАХРАМАНМАРАШ (АА)

Претседателот на Туркије Реџеп Таип Ердоган по пристигнувањето во Кахраманмараш, турската област која ја се наоѓаа епицентрите на два разорни земјотреси со интензитет од 7,7 и 7,6 степени, имаше свое обраќање во врска со шаторската населба поставена на стадионот „12 Февруари“, известува Анадолу.

Претседателот на Туркије Реџеп Таип Ердоган во своето обраќање рече: „Во моментов бројот на загинати од земјотресите изнесува 8.574. Повредени се 49.133, а бројот на срушени згради изнесува 6.444.“

Во врска со состојбата на теренот и условите во кои се наоѓаат настраданите, претседателот Ердоган истакна:

Нашите граѓани не треба да се загрижени. Никогаш нема да дозволиме да останат на улица.“

Во продолжение Ердоган рече дека главна цел на Туркије е во 10 градови погодени од земјотресите, каде е доживеана катастрофа, за година дена да започне спроведување на масовна изградба на станбени единици.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

(ВИДЕО) Момче од Сирија се снималo со мобилен телефон под урнатините: Не знам дали ќе умрам

Следно

Огорченост поради францускиот магазин „Шарли Ебдо“, кој ја исмејува Туркије по земјотресот

Latest from Blog