Вечерва во 360°: С Македонија ѝ донира 12 хеликоптери на Украина и купува 8 нови

1 min read

Новото дебатно издание на емисијата „360 степени“, во кое гостува министерката за одбрана Славјанка Петровска, се емитува вечерва (24 март 2023 г.) од 22:20 часот на ТВ Алсат

Со министерката за одбрана Славјанка Петровска разговараме за најавата дека Владата е пред одлука да ѝ донира хеликоптери на Украина и да купи нови – повеќенаменски, кои ќе бидат за потребите на Армијата, но и на цивилната заштита и спасување. Зборуваме за тоа колку е вредноста на досега донираната воената опрема и што значи тоа за релативно слаба економија како македонската. Се знае ли втората НАТО-членка што покрај Грција ќе патролира на нашето небо и кој ќе носи одлука ако треба да се собори непријателско летало? Петровска ја прашуваме и за обвинувањата од пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки, дека припадници на воената служба за безбедност и разузнавање биле уапсени на Косово поради сомнителни активности и дека таа крие имот во Радишани.

Емисијата се емитува од 22:20 часот на ТВ Алсат.

ИЗВОР: 360stepeni.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Претходно

Црн професор заробен во анти-расистички пекол

Следно

Голем број муслимани одат во Истанбул да ја видат наметката на божјиот пратеник Мухамед

Latest from Blog