Вечерва во 360° – интервју со премиерот: Влегува ли Алијанса и си оди (останува) ли Алтернатива?

1 min read

Новото издание на емисијата „360 степени“, во кое гостува премиерот и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски, се емитува вечерва (27 јануари 2023 г.) од 22:20 часот на ТВ Алсат

Во интервјуто со премиерот и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски, се фокусираме на два корпуса прашања – едниот поврзан со политичката динамика дома и вториот поврзан со тензиите во односите со Бугарија. Колку е блиску или далеку влегување на Алијанса за Албанците во Владата? Дали останува или заминува Алтернатива при евентуален влез на Алијанса? Колку е стабилен и обединет СДСМ по јавните наводи дека „Заев подмолно се обидува да го урне Ковачевски“ и дека договарал со Мицкоски избори напролет и заедничка влада по нив? Што е планот за уставните измени за внесување на Бугарите, Црногорците и Хрватите ако се знае дека без процесот да заврши до ноември-декември, пристапните преговори со ЕУ ќе запрат? Дали на 4 февруари ќе им биде забранет влез на еден европратеник и неколку други бугарски државјани како што претседателот Стево Пендаровски ѝ препорача на Владата?

Емисијата се емитува од 22:20 часот на ТВ Алсат.

ИЗВОР: 360stepeni.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Претходно

За Базфид ќе пишува вештачка интелигенција

Следно

Ѓоковиќ вели дека снимката на која се појавува неговиот татко била погрешно протолкувана

Latest from Blog