Вечерва во 360°: Дали Заев го урива Ковачевски и се договара со Мицкоски – интервју со вицепремиерот Маричиќ

1 min read

Новото издание на емисијата „360 степени“ се емитува вечерва (9 јануари 2023 г.) од 22:20 часот на ТВ Алсат

Во „360 степени“ вечерва гостува вицепремиерот за европски прашања и секретар за меѓународна соработка на СДСМ, Бојан Маричиќ. Неизбежна тема се медиумските наводи дека „Заев подмолно се обидува да го урне Ковачевски“ и дека пред дел од сопартијците презентирал план за заедничка влада на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, без ДУИ, по избори напролет. Со Маричиќ разговараме и за најавите дека годинава ќе почне да функционира нов систем за влез во 30 европски земји, кој се однесува и на граѓаните на Северна Македонија. Системот наречен ЕТИАС предвидува претходно одобрување на влез во некоја од 30 држави, главно членки на ЕУ, преку пополнување онлајн-апликација и плаќање седум евра. Дали ЕТИАС значи враќање на шенген-визите за македонските граѓани? Можно ли е жителите на државите што преговараат за членство во ЕУ да бидат изземени од пополнување апликација и плаќање седум евра?

Емисијата се емитува од 22:20 часот на ТВ Алсат.

ИЗВОР: 360stepeni.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Претходно

Плинските шпорети да ти биле штетни како пасивното пушење

Следно

Папата Франциск ги осуди смртните казни во Иран поврзани со антивладините демонстрации

Latest from Blog