Вархеји на средба со Лајчак: Напредокот во дијалогот меѓу Белград и Приштина е клучен за нивниот европски пат

1 min read

Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, пак, порача дека имал корисен разговор со Вархеји за поширокиот регионален контекст, како и за напорите на ЕУ за 2023 година

Напредокот во дијалогот меѓу Србија и Косово е клучен за нивниот европски пат, напиша на Твитер еврокомесарот за проширување Оливер Врхеји по средбата со специјалниот пратеник на Европската Унија за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак.

„Придвижувањето напред во дијалогот меѓу Белград и Приштина е клучно за напредокот на нивниот европски пат. Годината започна со средба со специјалниот претставник на ЕУ, Мирослав Лајчак, со кого разговаравме за патот напред“,

напиша Вархеји на Твитер.

На Твитер се огласи и специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, кој порача дека имал корисен разговор со Вархеји за поширокиот регионален контекст, како и за напорите на ЕУ за 2023 година.

„Мило ми е што денеска се сретнав со комесарот Оливер Вархеји. Беше корисно да се разговара за дијалогот во поширок регионален контекст и европските напори за 2023 година“,

напиша Лајчак.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Скалони за Меси: Не му требаше победа на Светското првенство за да се смета за најголем

Следно

РЕКОРД: Во 2022 година во Антверпен запленети околу 110 тони кокаин

Latest from Blog