Уапсен таткото на момчето кое пукаше во училиштето во Врачар

1 min read

Родителот тврди дека имал неколку оружја и ги чувал заклучени. Тој имал повеќе оружја од 2016 и 2017 година, а сефот имал шифра, изјави српскиот министер за внатрешни работи Братислав Гашиќ

Таткото на Коста К. (14), осомничен дека утринава во ОУ „Владислав Рибникар“ уби осум ученика и еден чувар, денеска е уапсен, соопшти на прес-конференција српскиот министер за внатрешни работи Братислав Гашиќ.

Гашиќ изјави дека двата пиштоли кои биле пронајдени кај момчето имале законски дозволи.

„Родителот тврди дека имал неколку оружја и ги чувал заклучени. Тој имал повеќе оружја од 2016 и 2017 година, а сефот имал шифра. Очигледно е дека детето ја имало шифрата штом успеало да ги фати тие два пиштола и три рамки полни со по 15 куршуми“,

рече Гашиќ.

Како што претходно објавија српските медиуми, таткото на момчето кое пукаше, бил познат радиолог и бил љубител на оружје.

Началникот на полицијата во Белград, Веселин Милиќ, соопшти детали за денешното пукање. Тој соопшти дека утрово околу 8:40 прва во полиција се јавила заменик-директорката Иванка Јовановиќ и рекла дека ученик влегол со огнено оружје и пука по случаен избор. Полициски патроли веднаш се упатиле на терен. Две минути подоцна, откако пукало, се јавило и момче кое се претставило како Коста Кецмановиќ, а кој подоцна беше идентификуван како напаѓач.

Поврзани вести:

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

(ВИДЕО) Мајка на ученичка по масакрот во Белград: Моето дете е уште во шок, под адреналин, не можеме да го смириме

Следно

Момчето само се јавило во полиција и пријавило дека пукало, имало список и план, објави српското МВР

Latest from Blog