Турски МИТ неутрализира висок терорист на ПКК во Северна Сирија

1 min read

АНКАРА (АА) – Висок терорист на ПКК/ЈПГ е неутрализиран во операција на турската разузнавачка служба во Северна Сирија, соопштија денес безбедносни извори, јавува Анадолу.

Турската разузнавачка служба (МИТ) го неутрализира Хајдар Демирел, со кодно име „Багер Турк“ и таканаречен генерален менаџер на провинцијата Хол во Северна Сирија на терористичката организација, истакнаа безбедносни извори.

Терористот, кој е следен од МИТ од 2020 година, е неутрализиран додека обучувал припадници на ПКК/ЈПГ во северниот сириски град Тал Хамис.

Според изворите, Демирел се вклучил во терористичката организација во 1993 година, добил обука од нејзиниот сега осуден водач Абдула Оџалан во периодот од 1993 до 1994 година, а потоа учествувал во различни терористички активности.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Ново издание на 360°: Младите посклони кон коруптивно однесување од возрасните – зошто?

Следно

Дојави за бомби ги затворија аеродромите во Подгорица и Тиват

Latest from Blog