Туркије: Во операција против терористичката ДЕАШ во Анкара приведени девет странски државјани

1 min read

АНКАРА (АА) – Во операција против терористичката организација ДЕАШ во Анкара приведени се девет странски државјани, јавува Анадолу.

Како резултат на работата на тимовите на Секторот за борба против тероризмот на Управата за безбедност – Анкара, спроведена е операција против 11 странски осомничени лица за кои е утврдено дека биле во контакт со терористи на ДЕАШ во зоните на судирите.

Во истовремени акции низ градот приведени се деветмина осомничени.

Продолжуваат операциите со цел фаќање на останатите двајца осомничени што се во бегство.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

По контроверзното разрешување на Дамева, Судскиот совет ќе бира нов претседател

Следно

САД: Законодавците претставија Предлог-закон за спречување на вештачката интелигенција да лансира нуклеарно оружје

Latest from Blog

Почна?

„Интензитетот се зголемува ама ќе треба да мине прилично долго време,“ изјавил Подолјак, порачувајќи дека како