Туркије остро ја осуди терористичката пропаганда на ПКК за време на седницата на Европскиот парламент

1 min read

АНКАРА (АА) – Туркије упати критики кон Европскиот парламент поради тоа што дозволи прикажување на пропагандата на терористичката организација ПКК за време на пленарна седница, јавува Анадолу.

Наведувајќи дека е неприфатливо членови на терористичката организација ПКК лесно да влезат во Европскиот парламент и да протестираат како што сакаат, во соопштението на турското Министерство за надворешни работи се истакнува дека е чудно неинтервенирањето против овие поединци.

Се додава дека инцидентот „ја открива неспособноста и неискреноста на Европската Унија, и особено на Европскиот парламент во борбата против тероризмот“.

Познато е дека поддржувачите на ПКК одржуваат протести пред Европскиот совет и институциите на Европската Унија.

ПКК, која е ставена на листата на терористички организации во Туркије, САД и ЕУ, во период од над 35 години усмрти повеќе од 40.000 луѓе, меѓу кои жени, деца и постари лица.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Денеска истекува рокот за преименување на бугарските клубови

Следно

Изречени казни за 162 возачи во Скопје

Latest from Blog