Туркије: Браќата Јенинар спасени од урнатините деветтиот ден по земјотресот

1 min read

КАХРАМАНМАРАШ (АА) – Под урнатините на зграда во Кахраманмараш, на деветтиот ден од потрагата и спасувањето, извлечени се живи браќата Мухамед и Баки Јенинар, јавува Анадолу.

На деветтиот ден од потрагата и спасувањето, или 198 часа по првиот разорен земјотрес, спасувачките екипи од под урнатините ги извлекоа 17-годишниот Мухамед Енес Јенинар и неговиот постар брат, 21-годишниот Баки Јенинар.

Браќата, по спасувањето се пренесени во болница.

Два разорни земјотреси со јачина од 7,7 и 7,6 степени според Рихтеровата скала на 6 февруари ги погодија јужните делови на Туркије со епицентар во областа Кахраманмараш, а голем број спасувачки тимови сè уште ревносно работат на пребарување и спасување на луѓето затрупани во урнатините на зградите.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Мој је живот кешарица

Следно

SkyShowtime го прославува активирањето во Македонија со понуда за половина цена засекогаш

Latest from Blog