Три лица загинаа во руското гранатирање на Херсон

1 min read

Двајца мажи и една жена загинаа во руското гранатирање на градот Херсон во јужниот дел од Украина, соопштија регионалните власти. Во нападот се оштетени голем број на инфраструктурни објекти, а покрај загинатите има и 6 ранети лица.

Украинските власти велат дека во рускиот напад се оштетени клиничката болница, автобуската станица, училиште, банка, станбени згради и поштата.

Херсон од почетокот на воената инвазија, до ноември годинава беше под окупација на руската армија. Од ноември се врати во рацете на украинските сили и е константна цел на ракетирање од страна на Русија.

Инаку, вчера Три лица загинаа, а уште две беа повредени откако руските сили нападнаа станбена област во градот Константиновка во источна Украина. Гувернерот на Доњецк,Кириленко, наведе дека се оштетени четири станбени згради и еден хотел. 

„Спасувачките екипи и полициските службеници се на местото на настанот за внимателно документирање на уште едно злосторство на руските окупатори“,

изјави Кириленко.

Претходно Кириленко објави дека четири лица загинале, а најмалку седум се ранети од руското гранатирање во последните 24 часа. Украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека ситуацијата на фронтот и понатаму е „исклучително тешка“, особено во источниот регион Доњецк, каде Русија ја засилува својата офанзива како дел од нејзината целосна инвазија која започна во февруари минатата година.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Спасовски и Демерџиев утре ќе договараат како да се обезбеди мирна прослава на 4 февруари

Следно

Еве какво ќе биде времето оваа седмица (Фото)

Latest from Blog