ТРАГЕДИЈА: Во Ел Салвадор во стапмедо загинаа дванаесет навивачи на стадион (ВИДЕО)

1 min read

Голема трагедија се случи во Ел Салвадор во рамките на нивниот фудбалски шампионат. На мечот од четвртфиналето на плеј офот помеѓи екипите на Алинас и ФАС се случи спампедо на трибините во кое загинаа дванаесет навивачи.

Се играше шестанесеттата минути од мечот кога истиот бепе прекинат од страна на навивачите кои влегоа во теренот. Беше јасно дека се случува нешто сериозно затоа огромен дел од нив беа преплашени и во паника.

Новинските агенции на повеќе наврати ја менуваа бројката на загинатите која стигна до дванаесет во моментов.

Првичните информации се дека оваа трагедија се случија поради пробивање на вратите на стадионот од страна на навивачите и пренатрупаност на трибината.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Навивачот на Вест Хем кој сам ги тепаше хулиганите на АЗ: Не сум херој, едноставно не сакам насилници (ВИДЕО)

Следно

Зеленски ја потврди загубата на Бахмут: Градот е само во нашите срца

Latest from Blog