Традицијата продолжува: Карневал за Прочка во Љубанци

1 min read

Во недела (26.02) во 10.00 часот ќе почне традиционалниот карневал под маски во Љубанци за големиот христијански празник Прочка.

– Заедно да ја негуваме вековната македонска традиција која жителите на село Љубанци успеале да ја одржат во различни облици, со многубројни обичаи, зачувувајќи ја автентичноста, објави градоначалникот на Општина Бутел, Дарко Костовски.

Општина Бутел финансиски и оваа година ќе го поддржи карневалот.

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Путин: Тие ја започнаа војната, а ние употребивме сила за да ја запреме, Русија сака да го реши конфликтот во Украина по мирен пат

Следно

Туркије: Продолжува лекувањето на 1.214 жртви од земјотресот донесени во Истанбул

Latest from Blog