Тим од 40 лица од ДЗС на терен во турскиот град Адијаман

1 min read

Првиот тим за спасување составен од 40 лица од Дирекцијата за заштита и спасување од синоќа се на терен во градот Адијаман, Турција и веднаш се приклучени во операциите за пребарување и спасување.

Како што соопштија од ДЗС, истовремено се прават процени за потребите на терен и да се подготви за пристигнување вториот тим кој е во близина.

– Тимовите навреме и брзо се одвоија во помали тимови и се упатија на различни места за спасување во градот Адијаман, се наведува во соопштението.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Зеленски во ЕП во Брисел: Ние се браниме себеси, ние ве браниме вас

Следно

Ѓорче Петров ќе донира 300.000 денари за Турција и Сирија

Latest from Blog