Зеленски во ЕП во Брисел: Ние се браниме себеси, ние ве браниме вас

1 min read

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска пред Европскиот парламент во Брисел истакна дека одбраната на украинската територија од руската инвазија е и одбрана на Европа.

„Ние се браниме себеси, ние ве браниме вас. Само нашата победа ќе ги заштити европските вредности, рече Зеленски во обраќањето пред Европскиот парламент.

Тој посочи дека Русија настојува да го уништи европскиот начин на живот.

„Нема да дозволиме. Оваа целосна војна не е само за копно. Кремљ цинично и намерно, од година во година, чекор по чекор, се обидува да ги уништи европските вредности, како што руските власти ја уништија вредноста на човечкиот живот. Никој во Русија, ако не е во Кремљ, не е почитуван, резимира тој.

Како што оцени, Украина се брани од силата која најмногу е против Европа во современиот свет. Зеленски денеска во Европскиот парламент во Брисел беше пречекан со аплауз на пратениците. Претседателот на Украина денеска по посетата на Лондон и Париз ќе учествува на самитот на шефови на држави или влади на Европската унија.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

(ВИДЕО) Потресен разговор на осумгодишната Зубејда со нејзините спасувачи

Следно

Тим од 40 лица од ДЗС на терен во турскиот град Адијаман

Latest from Blog