Светската програма за храна бара 77 милиони долари за помош на засегнатите од земјотресот во Турција и Сирија

1 min read

Светската програма за храна (WFO), една од специјализираните агенции на ОН, побара денеска 77 милиони американски долари за да обезбеди помош за 874.000 лица погодени од земјотресот во Турција и Сирија.

„WFO бара 77 милиони долари за да обезбеди помош со храна и топли оброци за 874.000 луѓе погодени од земјотресот во Турција и Сирија“, соопшти агенцијата со седиште во Рим.

Оваа помош би била наменета за 284.000 новораселени лица во Сирија и 590.000 луѓе во Турција, прецизира агенцијата на ОН.

Разорниот земјотрес со јачина од 7,8 степени по Рихтер во понеделникот ги погоди двете земји и досега однесе повеќе од 22.300 животи. WFO додава дека досега испратила помош за 43.000 луѓе во Сирија и 73.000 во Турција. Станува збор за готови оброци.

-За илјадниците луѓе погодени од земјотресот, храната е една од главните потреби и наш приоритет е да ја доставиме храната што е можно побрзо до луѓето на кои им е најпотребна, рече Корин Флејшер, регионален директор за Северна Африка и Блискиот Исток.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Ердоган призна дека одговорот на властите по земјотресот не бил толку брз

Следно

Познати се имињата на новите министри во владата

Latest from Blog