Судот во Лондон утре одлучува за екстрадиција на Џулијан Асанж во САД

1 min read

Британскиот суд во понеделник би можел да донесе конечна одлука дали основачот на Викиликс, Џулијан Асанж (52) треба да биде екстрадиран во Соединетите држави поради откривање на голем број тајни американски документи, со што треба да се стави крај на 13-годишните правни битки и притвор.

Двајца судии во Високиот суд во Лондон ќе одлучат дали судот е убеден од гаранциите на САД дека Асанж нема да се соочи со смртна казна и дека може да се потпре на правото на слобода на говор од првиот амандман доколку биде обвинет за шпионажа во САД.

Адвокатскиот тим на Асанж вели дека се можни три опции, дека тој би можел или да биде во авион преку Атлантикот во рок од 24 часа од пресудата, да биде ослободен од затвор или повторно да заглави во повеќемесечни правни битки.

„Имам чувство дека се може да се случи во оваа фаза“, рече неговата сопруга Стела минатата недела.

Таа сподели дека нејзиниот сопруг се надева дека ќе биде присутен на ова клучно рочиште.

Извор: 24vesti.mk

Претходно

Израелската војска бомбардираше бегалски камп во Газа, убиени 20 Палестинци

Следно

Денеска се одбележува 19 Мај – Светскиот ден на семејниот лекар

Latest from Blog