Спасувањето на банките го поттикна растот на Волстрит

1 min read

По неколкудневниот притисок од колапсот на две американски банки – Силиконската долина (SVB) и Signature – индексот на банкарскиот сектор S&P 500 вчера порасна за повеќе од 2 отсто, бидејќи инвеститорите беа охрабрени од помошта на First Republic Bank

На Волстрит, берзанските индекси пораснаа во четвртокот бидејќи стравувањата од криза се намалија благодарение на спасувањето на две банки и бидејќи инвеститорите се надеваа на забавување на темпото на зголемување на каматните стапки од страна на американската централна банка. Dow Jones зајакна 1,17 отсто, на 32 246 поени, додека S&P 500 порасна за 1,76 отсто, на 3 960 поени, а индексот Nasdaq 2,48 отсто, на 11 717 поени.

По неколкудневниот притисок од колапсот на две американски банки – Силиконската долина (SVB) и Signature – индексот на банкарскиот сектор S&P 500 вчера порасна за повеќе од 2 отсто, бидејќи инвеститорите беа охрабрени од помошта на First Republic Bank.

Поради финансиски проблеми, цената на акцијата на таа банка драстично падна во претходните денови, но вчера група големи банки, меѓу кои и JP Morgan Chase и Morgan Stanley, одлучија да депонираат 30 милијарди долари во First Republic.

„Банките се грижат една за друга. Минатиот викенд две банки пропаднаа, што ја поткопа довербата во системот, па сега најголемите банки ја спасуваат онаа што ја сметаат за поважна“,

вели Џон Августин, директор во Хантингтон Приватна Банка.

Благодарение на ова, се намалија стравувањата од банкарска криза. Дотолку повеќе што ден претходно швајцарската централна банка одобри кредитна линија од 54 милијарди долари за помош на Credit Suisse. На пазарот позитивно влијаат и шпекулациите дека поради проблеми во банкарскиот систем и олеснување на инфлаторните притисоци, американската централна банка би можела да го забави темпото на зголемување на каматните стапки.

Уште минатата недела се очекуваше дека ФЕД на седницата во март ќе ги зголеми каматните стапки за агресивни 0,50 процентни поени, но сега многумина веруваат дека каматните стапки ќе бидат зголемени за 0,25 процентни поени, а некои веруваат дека ФЕД нема воопшто да ги зголеми каматните стапки овој месец.

Европската централна банка (ЕЦБ) вчера ги зголеми клучните каматни стапки за 0,50 процентни поени, иако на пазарот се шпекулираше дека проблемите во банките може да ја доведат ЕЦБ до поблаг пораст на каматните стапки.

И покрај определбата на ЕЦБ, цените на акциите вчера пораснаа на европските берзи. Лондонскиот индекс FTSE зајакна 0,89 отсто, на 7 410 поени, додека франкфуртски DAX порасна за 1,57 отсто, на 14 967 поени, а париски CAC 2,03 отсто, на 7 025 поени.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Се чисти каналската мрежа во општина Илинден

Следно

Пробно тестирање на Македонската берза за тргување со електрична енергија

Latest from Blog