СПАСЕН ПО 94 ЧАСА ПОМИНАТИ ПОД УРНАТИНИТЕ – ја пиев сопствената урина за да преживеам (ВИДЕО)

1 min read

Тинејџер рано изутринава неповреден е извлечен од урнатините на зграда во турскиот град Газиантеп, четири дена по катастрофалниот земјотрес.

Пред зори во Газиантеп, во близина на епицентарот на земјотресот, спасувачите го извлекоа Аднан Мухамед Коркут од подрумот каде што беше заробен од понеделникот.

17-годишникот се насмевна на толпата пријатели и роднини кои го скандираа неговото име, ракоплескаа и плачеа додека го носеа и го ставаа на носилки.

„Фала му на Бога што ме спасија“, рече тој, гушкајќи ја мајка си и другите кои се наведнаа да го бакнат и прегрнат.

„Ви благодарам на сите“, рече тој. Тинејџерот рекол дека бил принуден да ја пие сопствената урина за да ја задоволи жедта. „Така успеав да преживеам“, рече тој.

„Имам син како тебе“, му рекол спасувачот, идентификуван само како Јасемин, откако го прегрнал.

„Ви се колнам, не спиев четири дена. Се колнам дека не спиев, се обидував да те извлечам“, додал спасувачот.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Земјотресот во Туркије досега одзеде 18.342 животи

Следно

Телевизија, свештеници, новинари го пријавувале сопственикот на „Доказ“: Обвинителството со детали, сомнеж за повеќе кривични дела

Latest from Blog