Сон жртва на расни навреди од навивачи на Кристал палас

1 min read

Раководството на лондонски Кристал Палас најави денеска дека ќе го истражи случајот на наводна навреда на расна основа од клупските навивачи кон играчот на градскиот ривал Тотенхем, Хеунг Мин Сон.

Инцидентот се случи во завршницата на натпреварот од 35. коло во Премиерлигата, во кој Тотенхем како домаќин го совлада Кристал Палас со 1-0. Во 89. минута, јужнокорејскиот репрезентативец, напуштајќи го теренот, мина покрај трибината на која беа сместени гостинските навивачи. Во тој момент еден од навивачите на Кристал Палас го навредуваше Сон на расна основа со погрдни гестикулации.

„Знаеме дека циркулираат видеоснимки од тој настан, а имаме и други информации кои ги добивме. Како клуб сигурно нема да толерираме такво донесување“, соопшти Кристал Палас.

Англиските медиуми пренесуваат дека на навивачот му се заканува забрана за влез на стадионите.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Седницата на Европскиот парламент почна со едноминутно молчење за жртвите во масовните убиства во Србија

Следно

Вучиќ за протестите на опозицијата: Oчекував да понудат конкретни идеи, а сè се сведе на сува политика

Latest from Blog

Тухел останува во Баерн

Германскиот стратег Томас Тухел и следната сезона ќе биде тренер на минхенски Баерн, потврди претседателот на